Tak było w Piskórce
Za nami wyjątkowe popołudnie pełne zadumy, pamięci, ale też wspólnego spotkania. W niedzielę uczciliśmy 82. rocznicę Bitwy w Piskórce.
Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Świętą w intencji bohaterów. Były patriotyczne pieśni w wykonaniu zespołu Mikroklimat, wzruszające wiersze powstańcze autorstwa i w wykonaniu Grażyny Pawlak, warta honorowa Szarych Szeregów oraz wiele atrakcji, które pozwoliły przenieść się na chwilę w czasy wojennej historii.
Dziękujemy mieszkańcom za liczną obecność i wszystkim, którzy współtworzyli ten dzień. Szare Szeregi, OSP Nowy Prażmów, OSP Jeziórko, OSP Uwieliny i OSP Wola Prażmowska, Koło Gospodyń Wiejskich z Piskórki i Jaroszowej Woli, Zespół Mikroklimat za wzruszające wykonanie pieśni powstańczych, Pani Grażyna Pawlak - mieszkanka Piskórki i autorka poezji powstańczej, która wybrzmiała podczas wydarzenia oraz wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia - dziękujemy!
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Ewy Lubianiec, Starosty Powiatu Piaseczyńskiego, Pani Moniki Brzózki, Zastępcy Wójta Gminy Prażmów, Radnych Powiatu Piaseczyńskiego, Radnych Gminy Prażmów i Sołtysów za obecność i wspólne uczczenie tej ważnej rocznicy.
POWSTANIEC WARSZAWSKI
Młode dziewczęta i chłopcy młodzi.
Niczym kwiat przed rozkwitem, w pąku uwięziony.
Nie dane im było cieszyć się wiosną życia.
Nie dane im było, wyjść z ukrycia.
Ledwo pąk wypuścili,
już dojrzeć musieli.
Na ciele niejedna blizna.
Ich miłość na imię miała: Ojczyzna.
Pamięć o tych, którzy walczyli i zginęli za wolność, jest częścią naszej lokalnej historii. Dobrze, że możemy pielęgnować ją razem.
Wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Gminy Prażmów oraz w ramach programu „Aktywna Wieś”.
#GminaPrażmów #Piskórka #BitwaPodPiskórką #Pamiętamy #AktywnaWieś